BOTOKS

Mart 29, 2016

Botoks v2

Botox, botulinum toksinden kısaltılmış, clostrodium botulinum adlı bir bakterinin ürettiği bir nörotoksindir.

Tıpta kullanımı çok yaygındır ve 20 yılı aşkın bir süredir medikal uygulamalarda kullanılmaktadır.

Estetik olarak en sık yaşlanma ile birlikte oluşan mimik çizgilerini azaltmak veya yok etmek için kullanılan kolay ve güvenilir bir yöntemdir.

Botox uygulama alanları nelerdir?

Kaş arası, alın, göz, ağız çevresi, boyundaki kırışıklıkları azaltmak, kaş ve burun ucunu kaldırmak için ve el, ayak, koltuk altında aşırı terleme tedavisinde kullanılmaktadır.

Botox’un etki süresi ne zaman başlar, ne kadar sürer?

Botoxun etkisi 24-48 saat içinde görülmeye başlar, 7-10 günde tam olarak belirginleşir. Etkisi genellikle 4 ay surer, ancak tekrarlayan uygulamalarla bu süre uzayabilir.

Botox tedavisi öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Botox uygulama öncesi mümkünse C vitamini, aspirin, ağrı kesiciler, gingko 5-7 gün süreyle alınmamalıdır.

Botox uygulama sonrası 4 saat süreyle, duş alınmamalı, yüz ovuşturulmamalı, yatmamalı, aerobik, step, pilates gibi egzersiz programlarına ara verilmelidir.

Botoxu herkes yaptırabilir mi?

Hamile ve emziren kadınlara, botox’a bilinen alerjisi olanlara, bazı kas ve nörojenik hastalığı olanlara, uygulama bölgesinde uçuk veya enfektif deri hastalığı olanlara yapılmaz.

Botox tedavisinde yaş aralığı nedir?

Kozmetik olarak uygulanacak durumlarda 18 yaşını doldurmuş olması önerilir. Ancak terleme tedavisinde bir yaş aralığı yoktur.

Botox tedavisinin yan etkileri nelerdir?

Botox genellikle çok fazla yan etkisi olmayan bir uygulamadır. Uygulama yerinde kızarıklık, ödem gibi kısa süreli yan etkiler görülebilir, bazen enjeksiyon yerlerinde bir kaç gün süreyle morarma oluşabilir. Nadiren göz kapağında düşüklük, asimetri, alerji gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Botox medikal bir uygulamadır. Botox uygulamalarında en önemli sorun, uzman olmayan kişiler tarafından yapılan yanlış uygulamalardır. Bu nedenle her medikal işlem gibi botox da konusunda tecrübeli, yetkili bir uzman hekim tarafından uygulanmalıdır. Botox uygulaması için yetkili uzmanlık alanları dermatoloji ve plastik ve rekontrüktif cerrahidir.

 

Mesaj Bırakın

*

captcha *