DOLGU

Mart 29, 2016

Dolgu

Dolgu uygulamaları sıklıkla yaşlanma, güneş ışınları ve yer çekiminin etkisi ile oluşan çizgilenmelerin, derin kırışıklıkların, akne izlerinin tedavisinde, dudak dolgunlaştırmak ve kontürünü düzeltmek için veya yüz şekillendirmek için uygulanır. Hyaluronik asit, en çok kullanılan dolgu maddesidir. Hyaluronik asit içeren dolguların dışında, kalsiyum hidroksiapatit ve polilaktik asitli dolgular da bulunmaktadır.

Dolgu maddelerinin etkisi ne zaman başlar? Ne kadar sürer?

Dolgu maddeleri enjekte edildiği gibi etki gösterir. Dolguların etki süresi seçilen maddeye göre değişkenlik gösterir ve genellikle 6 ay ömrü vardır. Ancak etkisi 24 aya kadar süren dolgular da mevcuttur.

Dolgu enjeksiyonu öncesi ve sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Uygulama öncesinde alkol alınmamalı, en az üç gün öncesinden; ginko biloba, kan sulandırıcı ilaçlar, yüksek doz E vitamini, yeşil çay, aspirin ve non-steroid anti inflamatuar ilaçlar kesilmelidir.Uygulama sonrası 24 saat makyaj yapılmamalı, 1 hafta sauna gibi sıcak ortamlardan uzak durulmalı,  1 hafta ağır spor yapılmamalıdır.

Dolgu Maddelerinin Yan Etkileri Nelerdir?

Dolgu yapılan bölgede geçici ödem ve kızarıklık en sık görülen yan etkisir. Bunun dışında sık olmamakla birlikte enjeksiyon bölgesinde enfeksiyon, kanama, morarma, görülebilir. Dolgu maddesine bağlı granülom nadiren gözlenebilir.

Dolgu uygulamasını kimler yapabilir?

Dolgu tıbbi bir uygulamadır. Bu nedenle mutlaka konusunda uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

Dolgu tıbbi bir uygulamadır. Dolguuygulamalarında en önemli sorun, uzman olmayan kişiler tarafından yapılan yanlış uygulamalardır. Bu nedenle her medikal işlem gibi dolgu da konusunda tecrübeli, yetkili bir uzman hekim tarafından uygulanmalıdır. Dolgu uygulaması için yetkili uzmanlık alanları dermatoloji ve plastik ve rekontrüktif cerrahidir.

Mesaj Bırakın

*

captcha *