AKNE (SİVİLCE) VULGARİS

Nisan 01, 2016

Sivilce Tedavisi

Akne sıklıkla ergenlik çağında görülen ve bu yaş grubunun %85’ini etkileyen, ancak yenidoğan döneminden yaşlılığa kadar karşımıza çıkabilen, kıl-yağ kanalının bir hastalığıdır. En sık yüz, boyun, gövde ve kolların yan kısımlarında görülür. Yüzde yerleşim göstermesi nedeni ile estetik bir sorun olarak karşımıza çıkar ve özellikle genç erişkinlerde psikososyal problemler ortaya çıkmaktadır.

Akne (sivilce) neden oluşur?

Akne genetik olarak yatkın kişilerde birçok faktörün birlikte etkileşimi sonucu oluşur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Hormonal bozukluklar ve androjen hormonlara aşırı duyarlılık
  • Yağ bezi salgısı artışı
  • Foliküldeki mikroorganizmlar (propionibacterium acnes)
  • Fiziksel (fondöten, pudra, yağlı kremler, makyaj, aşırı terleme gibi) ve genetik faktörlere bağlı folikülün tıkanması
  • İnflamasyon

Akne (sivilce) vulgaris ve iz  tedavisinde neler yapılabilir?

Akne vulgaris tiplerine göre değerlendirilerek bir tedavi şeması oluşturulur. Tedavide topikal (deri üzerine) krem tedavileri, ağızdan antibiyotik ya da isotretinoin tedavisi, gerektiğinde doğum kontrol ilaçları, bunların dışında kimyasal peeling, lazer tedavisi, radyofrekans, fototerapi gibi alternatif tedaviler kullanılabilir.

Özellikle sivilce izlerine yönelik kimyasal peeling, mezoterapi, PRP, dermapen, lazer, radyofrekans ya da dolgu enjeksiyonu gibi kozmetik işlemler uygulanmaktadır.

Tedavi ne kadar süre ile uygulanır?

Tedavi kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte genellikle 3-6 ay sürebilir. Ancak tedavi bitiminden sonra kişinin cilt temizliğine dikkat etmesi önemlidir.

Mesaj Bırakın

*

captcha *