ALOPESİ (SAÇ DÖKÜLMESİ) VE TEDAVİSİ

Nisan 04, 2016

Saç Dökülmesi (Alopesi) ve Tedavisi

Saç dökülmesi en sık karşılaşılan kozmetik sorunlardan biridir. Saç dökülmesi birçok nedene bağlı olarak oluşabilir. Hem erkeklerde hem kadınlarda görülebilir.

Erkeklerde sıklıkla erkek tipi saç dökülmesi görülür.Bu tip dökülme genetik olarak yatkın kişilerde yeterli androjen uyarısı ile oluşur. En sık 20’li veya erken 30’lu yaşlarda özelikle saçlı derinin tepe bölgesinde, ön saç çigisinin kaybı şeklinde görülür. Yine hem erkeklerde hem kadınlarda görülebilir. Kadınların %50’sinde, erkeklerin ise %70’inde şiddeti değişkenlik göstererek görülebilir. Tedavide topikal deri üzerine uygulanan sprey ya da solusyonlar,  mezoterapi, PRP gibi dermokozmetik uygulamalar, oral ağızdan hap tedavileri ya da saç nakli yapılabilir.

Erkek tipi saç dökülmesinin dışında kadınlarda demir eksikliği anemisine bağlı dökülmeler daha sık görülür. Yine doğum sonrası hormonal değişimlere bağlı olarak özel bir tip saç dökülmesi mevcuttur. Doğum sonrası dökülmeler geçicidir. Bir tedavi gerektirmez.

Kan tahlili yaptırmalı mıyım?

Saç dökülmelerinde özellikle kadınlarda demir eksikliği anemisi araştırılmalıdır. Bazen erkeklerde de demir eksikliği anemisi görülebilir ve sık görülen erkek tipi saç dökülmesi nedeni ile tanı atlanabilir. Özellikle aşırı diyet yapan kişilerde mutlaka sorgulanmalıdır.

Erkek tipi saç dökülmesi varlığında ise yine kadınlarda adet düzensizlikleri ve akne eşlik edebilir, bu hastalarda hormonal bozukluklar araştırılmalıdır.

Saç dökülmesi (Alopesi) için başka nedenler var mıdır?

Saç dökülmesi bazı ilaç kullanımları sırasında, tiroid bezi hastalıkları gibi bazı sistemik hastalıklarda, ateşli hastalıkların seyrinde, aşırı diyet ve traksiyon yani saçların gergin toplama, sürekli topuz yapma, bone takma gibi nedenlerle kronik olarak çekilmesi  nedeniyle görülebilir.

Saç dökülmelerinde psikolojik faktörlerin de etkili olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca özellikle kadınlarda görülen yalancı dökülmeler akılda tutulmalıdır.

Saç dökülmesi (Alopesi) nasıl değerlendirilir?

Klinik bulgulara ek olarak, saç çekme testi, trikogram saç dökülmesinin derecesinin, dökülen saçın tipini ve saçın hangi evrede olduğu hakkında bize bilgi verir. Yine biyopsi gerekli durumlarda yapılabilir.

Saç dökülmesi tedavisi

Saç dökülmesi tedavisi öncelikle altta yatan neden bağlı olarak planlanmalıdır. Sistemik hastalığı olan kişilerde bu hastalığın tedavisi öncelikli olmalıdır.

Saç dökülmesi tedavisinde topikal olarak (deri üzerine) solüsyon tedavileri, mezoterapi, PRP gibi mikroenjeksiyon tedavileri, ya da (ağızdan) oral tedaviler uygulanabilir. Bunlar vitamin ve antioksidanlar gibi destekleyici tedaviler ya da hormonal tedaviler olabilir.

Mesaj Bırakın

*

captcha *