Hiperhidroz (Aşırı Terleme)

Nisan 04, 2016

Hiperhidroz

Hiperhidroz vücuttaki ekrin bezlerin aşırı ter üretimi sonucu oluşur. Hiperhidroz yani aşırı terleme bir veya birkaç bölgede görülebilir. Bazen sistemik hastalıklara bağlı olarak tüm vücutta aşırı terleme olabilir. Lokalize hiperhidroz sıklıkla avuç içleri, ayak tabanları ve veya koltuk altında görülür. Sıcak havalarda artış gösterir. Kaygı, stres veya korku terleme şikayetini arttırabilir ya da sadece kişinin emosyonal durumu ile oluşuyorsa aralıklı olarak görülür.  Terleme kalıtımsal olabilir. Çocukluk çağından itibaren görülebilir.

Hiperhidroz (terleme) tedavisi

Terleme tedavisinde ilk olarak sistemik hastalıklar sorgulanmalıdır. Ancak sıklıkla altta yatan bir neden yoktur.

Şikayetlerin çok şiddetli olmadığı durumlarda topikal (deri üzerine) uygulanan krem tedavileri ile sonuç alınabilir.

Topikal tedavilerin etkisiz olduğu durumlarda iyontoforez tedavisi denenebilir. İyontoforez elektrik akımı ile ter bezlerini geçici olarak kapatarak etki gösterir.

Özellikle aşırı terlemesi olanlarda Botoks tedavisi uygulanabilir. Botoks ile aşırı terleme yapan sinirler felç edilerek yaklaşık 6 ay süre ile terlemeyi durdurmak amaçlanır. Botoks deri altına enjeksiyonlar yapılarak uygulanır. Sıklıkla koltuk altı uygulamalarında tercih edilir. Etkisi geçtiğinde tekrar uygulama yapmak gerekir.

Son olarak cerrahi tedavi seçeneği vardır. Cerrahi olarak terlemeye neden olan sempatik sinirler kesilir.  Cerrahi tedavi ile terleme şikayeti devam etmez, kalıcı bir tedavi seçeneğidir.

Mesaj Bırakın

*

captcha *